NAJCIEKAWSZE TRASY BESKIDU WYSPOWEGO

1. KUDŁACZE

Charakterystyczne schronisko PTTK bywa przez wielu uważane za największą atrakcję szczytu – dla licznych turystów jest celem samym w sobie. Reklamuje się z resztą jako jedyne schronisko górskie, do którego można w 1 dzień dojść z Krakowa. Oprócz typowo schroniskowej oferty ciekawe są funkcjonujące tutaj dwie ekspozycje: “Lotnicze Ślady na Ziemi Myślenickiej” oraz “Izba Pamięci Drugiej Wojny Światowej”. Dla niezmęczonych, spod schroniska rozciągają się dalsze trasy:
 

 • krótka, spacerowa na Lubomir – całość to zaledwie 2 godziny odcinkiem biegnącym szerokim, wygodnym traktem. Minimalne wzniesienia, i niezwykły cel wycieczki – Obserwatorium Astronomiczne.
   

 • dłuższe, kilkugodzinne przejście na Lubomir i powrót przez Polanę Suchą.
   

Dużym udogodnieniem, szczególnie dla grup rodzinnych, jest możliwość dojazdu samochodem prawie pod samą polanę na Kudłaczach.

Schronisko_PTTK_na_Kudłaczach_(1).jpg
snieznica.jpg

2. ŚNIEŻNICA

To szczyt dobrze znany miłośnikom białego szaleństwa! Jest to jedna z ciekawszych narciarskich propozycji w Małopolsce - od kilku lat kojarzona z nazwiskiem swojej sławnej mieszkanki - Justyny Kowalczyk. Śnieżnica ma też sporo letnio-jesiennych walorów turystycznych: bardzo urokliwa jest trasa zielonego szlaku na całym odcinku od Gruszowiec – przez Ośrodek Rekolekcyjny, gdzie można odpocząć i napić się kawy lub herbaty – dalej przez stację narciarską – aż na szczyt Śnieżnicy. Szczególnie pięknie to miejsce prezentuje się jesienią – spacer po dywanie szeleszczących, bukowych liści – bezcenne wrażenia! Jeżeli planujecie zdobyć szczyt Śnieżnicy i zrobić pętlę warto wyjść trudniejszym szlakiem niebieskim, a zejść zielonym. Z „niegórskich” atrakcji u stóp Śnieżnicy warto zobaczyć XIX-wieczny budynek stacji kolejowej w Kasinie Wielkiej. Ciekawostką jest fakt, że był on wykorzystany w kilku filmach: „Karol. Człowiek, który został papieżem”, „Lista Schindlera”, „Boże skrawki”, „Szatan z siódmej klasy”, „Katyń”.

3. ŁOPIEŃ

Łopień posiada wszystkie atrybuty „fajnej góry”. Istotne jest, że wchodzi się na niego szybko – z Przełęczy Rydza Śmigłego spokojnym tempem nawet za godzinę. Trasa jest dosyć stroma, ale jednocześnie urokliwa i widokowa: obok polany szczytowej znajduje się polana Widny Zrąbek, z której rozciąga się piękna panorama na dolinę górnej Łososiny oraz Ćwilin, Śnieżnicę, Gorce i Tatry. Ma też Łopień swoje tajemnice, legendy i miejsca niezwykłe. Wiele z nich ma związek z występującymi tu licznie jaskiniami. Wytrwali turyści mogą urozmaicić i wydłużyć sobie wycieczkę przechodząc na Łopień Środkowy wzdłuż malowniczych polan, następnie pod chatkę Koła Łowieckiego i z powrotem przez Bagna Łopieńskie koło Zbójeckiej Jaskini. Po drodze jest kilka stołów i ław turystycznych – idealne miejsca na odpoczynek i biwak na łonie przyrody. Łopień polecany jest także rowerzystom i narciarzom! Znajduje się tutaj kilka ciekawych tras rowerowych, zimą są tu świetne tereny dla uprawiających narciarstwo backcountry.

Łopień_a5.jpg
lubonwielki.jpg

4. LUBOŃ WIELKI

Luboń Wielki to klasyka Beskidu Wyspowego. Jest to jeden z popularniejszych celów wycieczek w tym rejonie. Podobnie, jak w przypadku innych wysp na szczyt można dotrzeć wieloma szlakami. Najciekawsza trasa prowadzi z Rabki Zaryte (żółty szlak). Jego niezwykłą atrakcją jest największe w Beskidzie Wyspowym gołoborze i rezerwat skalny zwany „Dziurawymi Turniami” . Znajdują się tutaj liczne schroniska skalne i jaskinie, największa z nich: „Jaskinia w Luboniu Wielkim” ma 26 m długości i deniwelację 9 m. Ciekawą trasą jest też niebieski szlak z Jordanowa, który przechodzi przez Polanę Surówka – gdzie znajduje się świetny punkt widokowy. Na szczycie góry stoi ciekawe architektonicznie schronisko, wybudowane w okresie międzywojennym oraz wieża przekaźnikowa. Luboń ma jeszcze jedną, niezwykłą atrakcję, a mianowicie nocne wyjście z akcją „Odkryj Beskid Wyspowy” – dzięki profesjonalnej opiece może to być świetna przygoda nawet dla początkujących turystów.

5. MOGIELICA

Królowa Beskidu Wyspowego – szczyt należący do Korony Gór Polskich, oprócz majestatycznej sylwetki „królującej” nad otoczeniem cechują liczne piesze, krótsze i dłuższe szlaki, ale też trasy rowerowe i trasy dla uprawiających narciarstwo biegowe i przełajowe (backcountry). Specjalnie dla narciarzy biegowych na stokach Mogielicy przygotowane są 2 trasy o łącznej długości 30 km, poprowadzone w pięknej leśnej scenerii. Na szczycie Mogielicy wybudowano drewnianą, wysoką na 22 m wieżę, która jest wspaniałym punktem widokowym skąd przy dobrych warunkach widać stąd cały Beskid Wyspowy i Sądecki, Gorce, Pieniny, Tatry, Pasmo Babiej Góry i Beskid Żywiecki, a nawet Małą Fatrę. Jedną z wielkich atrakcji Mogielicy są także oglądane z tej wysokości wschody i zachody słońca, które bez zbędnej skromności można nazwać „królewskimi”.

Na szczyt Mogielicy można dotrzeć z 4 stron świata:

 • od północy z Przełęczy Rydza Śmigłego - bardzo ciekawa i jedna z bardziej popularnych trasa poprowadzona przez kilka polan, przy dobrej pogodzie możliwość pooglądania panoram.

 • również od północy - żółtym szlakiem z Tymbarku i Słopnic

 • od zachodu - niebieskim szlakiem z Jurkowa, czeka nas prawie 3-godz. marsz, ale jest też sporo widoków, m.in. z polany Cyrla, po drodze przechodzimy koło ciekawej wychodni skalnej „Zbójnicki Stół”

 • od południa - zielonym szlakiem z Przełęczy Słopnickiej lub niebieskim ze Szczawy przez Bukówkę i Polanę Stumorgową

 • z zachodu - od strony Jasienia. To już dłuższa wycieczka, z niezwykle urokliwymi akcentami m.in. Polana Stumorgowa
   

Mogielica to góra dla każdego, góra na 7 dni w tygodniu i na 4 pory roku. Najszybciej, bo w godzinę szczyt zdobędziemy od strony Wyrębisk (parking nad Przełęczą Słopnicką). Jest to krótkie, ale ostre podejście. Szlak prowadzi ścieżką przebiegającą prawie cały czas lasem, pod szczytem przechodzi koło polanki, gdzie stoi krzyż papieski.

mogielnica2-1024x585.jpg
Wieza-widokowa-4.jpg